Panels, symposia and keynotes

Title Details Date and time Location Chair Event type
Early modern life science and natural history
  1. Laszlo Kosolosky (Centre for Logic and Philosophy of Science, Ghent University, Belgium) – Harvey’s bloody motion: ‘the ins and outs of being creative’ (co-author: Dagmar Provijn )
  2. Boris Demarest (Ghent University) – The structure of developmental time: epistemology and metaphysics in the embryological theories of Harvey, Malebranche and Buffon
  3. Peter Anstey (Univeristy of Sydney) – Principles in early modern natural philosophy: a provisional taxonomy
Thu 03 Jul, 11:00 Auditorium B Charles Wolfe Parallel session
Narratives of Scientific Change
  1. Kate Finley (University of Notre Dame) – Tycho Brahe and the Role of Aesthetics in Scientific Revolution
  2. Danielle Macbeth (Department of Philosophy, Haverford College, USA) – Revolution and Realism?
  3. Hein van den Berg (University of Groningen/Vrije Universiteit Amsterdam ) – Modeling the History of Ideas (co-author: Arianna Betti)
Thu 03 Jul, 11:00 Room 0.72 Marius Stan Parallel session
Proof and Justification in Mathematics
  1. Karine Chemla (ERC Project SAW & SPHERE, CNRS & Université Paris Diderot) – Proving and searching for the cause: some reflections inspired by mathematical writings from ancient China
  2. Jeremy Gray (Open University) – Euclidean geometry and projective geometry: objects and arguments
  3. Dirk Schlimm (McGill University) – Geometric practices and geometric content
Thu 03 Jul, 11:00 Auditorium A Erich Reck Symposium
René Descartes
  1. Mattia Mantovani (Humboldt University, Berlin) – From epistemology to dissections: Descartes' two-step argument for a distinction between primary and secondary qualities.
  2. Balint Kekedi – Descartes’ attentive automata: the case of wonder
  3. Aaron Spink (University of South Florida) – The Two Scientific Methods of the Discourse on Method
Thu 03 Jul, 11:00 Room 1.79 Christoph Lüthy Parallel session
Boyle in and out of context
  1. Ashley J. Inglehart (Indiana University) – Robert Boyle on Ferments and Fermentation
  2. Matt Barker (Concordia University, Montreal) – Rethinking Reductionism in Robert Boyle’s Time and Our Own
Thu 03 Jul, 13:20 Auditorium B David Marshall Miller Parallel session
HOPOS in the 19th century
  1. Michael Heidelberger (Universität Tübingen) – Helmholtz criticized: Mach, Riehl, Laas, James
  2. Lydia Patton (Virginia Tech) – The Methodological Arguments of Mach’s Economy of Science
Thu 03 Jul, 13:20 Auditorium A Alan Richardson Parallel session
Philosophy of Mathematics
  1. Scott Edgar (Saint Mary’s University, Canada) – Hermann Cohen’s rationalist philosophy of mathematics
  2. Marij van Strien (Ghent University)– Continuity in nature and in mathematics: Boltzmann and Poincaré
Thu 03 Jul, 13:20 Room 0.72 David Stump Parallel session
Scientific Hypotheses
  1. Mark Tschaepe (Prairie View A & M University) – Guessing and Scientific Discovery: Hypothesis-generation as a logical process
  2. Brigitte van Tiggelen (Mémosciences asbl, Louvain-la-neuve) – A chemistry without hypothesis ? Maurice Delacre (1862-1938) and the history and philosophy of chemistry
Thu 03 Jul, 13:20 Room 2.43 Menachem Fisch Parallel session
Empiricism and physics
  1. Monica Solomon (University of Notre Dame) – Berkeley's Criticism of the Newtonian Account of Rotation
  2. Matias Slavov (University of Jyväskylä) – Hume and Einstein’s Special Theory of Relativity
Thu 03 Jul, 16:00 Room 0.72 Andrew Janiak Parallel session
HOPOS in the 19th and 20th centuries 2
  1. Amirouche Moktefi (Tallinn University of Technology) – Pragmatism and Mathematical Logic, 1900–1914 (co-author: Ahti Veikko Pietarinen)
  2. Nikolay Milkov (University of Paderborn, Germany) – On Walter Dubislav
Thu 03 Jul, 16:00 Room 1.79 Alexander Klein Parallel session
Logical Empiricism and the Special Sciences (Part 1)
  1. Michael Stöltzner (organizer) (University of South Carolina) – Causality, Teleology, Systems: Laws in the Special Sciences from Frank to Nagel
  2. Veronika Hofer (Medical University of Vienna) – Logical Empiricism and Theoretical Biology: The context of Schlick's patronage of L. von Bertalanffy's Habilitation in Vienna 1934
Thu 03 Jul, 16:00 Auditorium A Sahotra Sarkar Symposium
Spinoza and Modern Science (Part 1)
  1. Geoffrey Gorham (organizer) (Macalaster College) – Spinoza on Time, Duration and the Mathematization of Nature
  2. Alison Peterman (University of Rochester) – The Attribute-Neutral Foundations of Spinoza’s Physics
Thu 03 Jul, 16:00 Auditorium B Martin Lenz Symposium
Francis Bacon
  1. Daniel Schwartz (UC San Diego) – Francis Bacon on the Certainty and Deceptiveness of Sense-Perception
  2. Dana Jalobeanu (University of Bucharest) – Disciplining experience: Francis Bacon’s experimental series and the Baconian art of experimenting
Thu 03 Jul, 17:50 Room 0.72 Peter Anstey Parallel session
HOPOS in the 19th and 20th centuries 1
  1. T.W. Staley (Virginia Tech ) – The speculative versus the scientific: specuative philosophy of science & English-language education–some episodes from c. 1850-1950
  2. David J. Stump (Philosophy, USF) – The Science behind C. I. Lewis's Pragmatic Conception of the A Priori
Thu 03 Jul, 17:50 Room 1.79 Erik Banks Parallel session
Logical Empiricism and the Special Sciences (Part 2)
  1. Sahotra Sarkar (organizer) (University of Texas at Austin) – Logical Empiricism and the Philosophy of Biology in the 1940s and 1950s
  2. Uljana Feest (Leibniz Universität Hannover) – Introspection, and Psychophysics: the Carnap/Duncker Exchange
Thu 03 Jul, 17:50 Auditorium A Michael Stoeltzner Symposium
Spinoza and Modern Science (Part 2)
  1. Alexander Douglas (Heythrop College, University of London) – Spinozist Psychology and the French Enlightment
  2. Eric Schliesser (Ghent University) – Spinoza and the Anti-Mathematics
Thu 03 Jul, 17:50 Auditorium B Martin Lenz Symposium
KEYNOTE 1: Dennis Des Chene (Wash. U., St Louis) – Figura in Natural Philosophy Thu 03 Jul, 19:20 Auditorium C Helen Hattab Keynote
Early Modern Mechanisms and the Contemporary Mechanisms Debate (Part 1)
  1. Barnaby Hutchins (Ghent University) – Reductionism and integrationism in Descartes's biology
  2. Peter Distelzweig (Western Michigan University) – “Mechanics” and Mechanism in William Harvey’s Anatomy: Varieties and Limits
  3. Charles Wolfe (Ghent University) – Mechanism, capital m and mechanisms, little m: ontological considerations, heuristics and analogies
Fri 04 Jul, 11:00 Auditorium A Zvi Biener Symposium
Moritz Schlick
  1. Thomas Oberdan (Clemson University) – The Sign-Theory of Perception from Helmholtz to Schlick
  2. Jendrik Stelling (Moritz-Schlick-Forschungsstelle, Rostock) – Philosophy of mathematics in the early works of Moritz Schlick
  3. Sanne Stuur (Radboud University, Nijmegen) – Between psychology and physics: Schlick’s Philosophy of Time
Fri 04 Jul, 11:00 Room 1.79 Michael Heidelberger Parallel session
On the Prehistory of Mathematical Structuralism
  1. Janet Folina (Macalaster College, Saint Paul) – Mathematical structure and Intuition, from Kant to Poincare
  2. Erich Reck (University of California) (panel organiser) – Structuralist Themes in the Early Husserl (co-author: Clinton Tolley )
  3. Georg Schiemer (University of Vienna) – Carnap on Model Structures and Invariants
Fri 04 Jul, 11:00 Room 0.72 Lydia Patton Symposium
Physics and Metaphysics in Leibniz
  1. Lucio Mare (University of South Florida) – Breaking up the atom: early Leibniz against minima naturalia doctrines and atomism
  2. Tzuchien Tho (Berlin-Brandenburg Academy of Sciences) – Leibniz’s Dynamic Error
  3. Karin Verelst (Vrije Universiteit Brussel) – The Correspondence between Huygens, Leibniz and Fatio de Duillier
Fri 04 Jul, 11:00 Room 0.17 Roger Ariew Parallel session
William James as Scientific Philosopher
  1. Francesca Bordogna (University of Notre Dame) – Mathematics and metaphysics in William James’s Some Problems of Philosophy
  2. Alexander Klein (Cal State Long Beach) – Hypothetical Reasoning and “The Will to Believe”
  3. Erik C. Banks (Wright State University) – Mach and James on Neutral Monism and the Unity of Science
Fri 04 Jul, 11:00 Auditorium B Thomas Staley Symposium
Descartes's Legacy
  1. Anton Matytsin (Stanford University) – The Scientific Revolution Devours Its Children: The Legacy of Descartes in the 18th Century
  2. Ilaria Coluccia (Università del Salento) – The Cartesian theme of the divine deception in the Cursus Conimbricensium
Fri 04 Jul, 13:20 Room 0.72 Eric Palmer Parallel session
Early Modern Science
  1. Angela Axworthy (Max Planck Institute for the History of Science, Berlin) – The epistemological and ontological background of the debate on superposition between Jacques Peletier du Mans (1517-1582) and Christophorus Clavius (1538-1612)
  2. Madalina Giurgea (Ghent University) – The science of sound at the beginning of 17th century
Fri 04 Jul, 13:20 Room 0.17 Delphine Bellis Parallel session
Kant and Natural Science
  1. Stefan Heßbrüggen-Walter (National Research University – Higher School of Economics, Russian Federation) – Metaphysics, Mathematics, Certainty: the Pre-History of the Preface to Kant’s Metaphysical Foundations of Natural Science
  2. Eric Watkins (Univ. of California, San Diego) – What is, for Kant, a Law of Nature? (cancelled)
Fri 04 Jul, 13:20 Auditorium B Rose–Mary Sargent Parallel session
Philosophy of Biology
  1. Zdenka Brzovic (University of Rijeka) – A short historical overview of the debate on reductionism in biology
  2. Phillip Honenberger (Rowan University) – Grene and Hull on Type-Concepts in Biology
Fri 04 Jul, 13:20 Room 1.79 Boris Demarest Parallel session
Vienna Circle
  1. Arthur Koterski (Maria Curie-Sklodowska University, Poland) – The Response to the Vienna Circle’s Critique of Metaphysics in Inter-war Poland
  2. Alan Richardson (University of British Columbia) – The Discipline of History and the History of Disciplines: “The Left Vienna Circle” Scholarship and Disciplinary History
Fri 04 Jul, 13:20 Auditorium A Gary Hardcastle Parallel session
Experimentation and Hypothesis
  1. Laura Georgescu (Ghent University) – Experimentation and concepts in Gilbert’s De magnete
  2. Patrick J. Connolly (Iowa State University) – Locke on Hypotheses: A Via Media
Fri 04 Jul, 16:00 Room 0.72 Peter Anstey Parallel session
History and Philosophy of Economics
  1. Jens van 't Klooster (University of Antwerp) – Carl Menger and the proper subject-matter of economic science
  2. Jennifer Jhun (University of Pittsburgh) – A Lesson from Economic History: Idealization and Ceteris Paribus Clauses
Fri 04 Jul, 16:00 Room 1.79 Eric Schliesser Parallel session
HOPOS in the 19th and 20th centuries 3
  1. Stefano Zappoli (Liceo Classico Statale "Paolo Sarpi" – Università degli Studi di Bergamo, Italy) – Benedetto Croce and Late History of the Philosophy of Science
  2. Kate Finley (University of Notre Dame) – Tycho Brahe and the Role of Aesthetics in Scientific Revolution (moved)
  3. Igor Kaufman (St. Petersburg State University) – Forming the historical approach in philosophy of science in the Western and USSR scholarly communities (cancelled)
Fri 04 Jul, 16:00 Room 0.17 Christian Damböck Parallel session
Newton and Spinoza
  1. Steffen Ducheyne (Centre for Logic and Philosophy of Science - Vrije Universiteit Brussel) – Petrus van Musschenbroek’s Appropriation of Newton’s Natural-Philosophical Methodology
  2. Eric Palmer (Allegheny College) – Spinoza's Shadow on Science
Fri 04 Jul, 16:00 Auditorium B Alison Peterman Parallel session
Transformation of Essentialism in Early Modern Thought (Part 1)
  1. Doina-Cristina Rusu (University of Bucharest) – "The Effecting of all things possible": Francis Bacon on Forms and Potentiality
  2. Andrea Sangiacomo (University of Groningen) – The Metaphysics of Determination, from Descartes to Spinoza
Fri 04 Jul, 16:00 Auditorium A Goeffrey Gorham Symposium
Critical Readings of Cartesian Physics
  1. Andrew Platt (Stony Brook University, NY) – Causal Powers in Cartesian Physics: Descartes’ Laws of Nature in La Forge and Clauberg
  2. David Marshall Miller (Iowa State University) – Descartes and His Critics on Conserved Rectilinear Motion
  3. Daniel Collette (University of South Florida) – Descartes’s horror vacuo: Rohault on the Void and Pascal’s Cartesian Critique
Fri 04 Jul, 17:50 Room 0.72 Daniel Garber Parallel session
HOPOS in the 20th century 3
  1. Jean-Paul Cauvin (Emory University, Atlanta) – Cavaillès as a Reader of Husserl: Two Versions of the History of Mathematics
  2. Matteo Collodel (Humboldt-Universität zu Berlin) – Intention vs. Position in HOPOS: The Instructive Case of Paul K. Feyerabend (1924–1994)
  3. Yafeng Shan (University College London) – Kuhn's Real Wrong Turning
Fri 04 Jul, 17:50 Room 1.79 Karine Chemla Parallel session
Networks and Visual Models in Science
  1. Valter Alnis Bezerra (Universidade de São Paulo) – Networks in contemporary philosophy of science: tracking the history of a theme between metaphor and structure
  2. Joachim Frans (Vrije Universiteit Brussel) – Explanatory power of visual proofs
  3. Holly VandeWall (Boston College) – In Praise of Erroneous Models
Fri 04 Jul, 17:50 Room 0.17 Miklos Redei Parallel session
Rudolf Carnap Session
  1. Greg Frost Arnold (Hobart & William Smith Colleges, Philosophy Department, Geneva, NY) – Carnap’s Semantic Project: What Was It? And Why Did So Many People Hate It?
  2. Christopher French (UBC, Vancouver) – Engineering Gone Astray: A Short History of Carnap's Unsuccessful Explication Projects
  3. Christian Damböck (Institute Vienna Circle, University of Vienna) – Carnap’s route to the Aufbau: An examination of newly available archival sources
Fri 04 Jul, 17:50 Auditorium B Uljana Feest Parallel session
Transformation of Essentialism in Early Modern Thought (Part 2)
  1. Martin Lenz (organizer) (University of Groningen) – From Smallpox to Nominal Essences: How Locke changed fis mind about natural kinds
  2. Anna Frammartino Wilks (Acadia University) – Kant's Rescue of our Knowledge of Nature from the Problem of Unknowable Essences
Fri 04 Jul, 17:50 Auditorium A Geoffrey Gorham Symposium
Comtian Themes
  1. Warren Schmaus (Illinois Institute of Technology) – Was Renouvier as Scientifically Conservative as Comte?
  2. Ronan le Roux (Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne) – “French epistemology” and the technical conditions of science. Or how non-Comtian insights remained captive of a Comtian horizon.
Sat 05 Jul, 11:40 Room 0.72 Jutta Schickore Parallel session
HOPOS in the 20th century 2
  1. Günther Sandner (University of Vienna) – The Berlin Group in the Making:
    Politics and Philosophy in the Early Works of Hans Reichenbach and Kurt Grelling
  2. Thomas Übel (University of Manchester) – Schlick and Wittgenstein – The Theory of Affirmations Revisited
Sat 05 Jul, 11:40 Room 0.17 Greg Forst–Arnold Parallel session
Kantian Foundations for Exact Sciences: Beyond Euclid and Newton (Part 1)
  1. Robert DiSalle (Western Ontario) – Kantian and post-Kantian approaches to scientific representation
  2. Katherine Dunlop (UT Austin) – Is Euclidean Geometry the ‘Form of Outer Sense’ for Kant?
Sat 05 Jul, 11:40 Auditorium B Marius Stan Symposium
Operation and Vizualization in Physics and Psychophysics (Part 1)
  1. Alistair Isaac (University of Edinburgh) – Dimensions of Understanding – Constructing perceptual qualities through low-dimensional measurement
  2. Teru Miyake (University of Singapore) – Operationalization and Intuition in the Development of the Theory of Flight
Sat 05 Jul, 11:40 Room 1.79 Johanna Wolff Symposium
Primary Matter: From Pure Potentiality to Res Extensa and Beyond (Part 1)
  1. Helen Lang (Villanova University) – Aristotle on The Relation between Matter and Body: A Continuing Philosophical Problem
  2. Roger Ariew (University of South Florida) – Prime Matter in Descartes and the Late Scholastics
Sat 05 Jul, 11:40 Auditorium A Helen Hattab Symposium
Ancient Science
  1. Petter Sandstad (University of Rostock) – Aristotle on exceptions in biology
  2. Emre Keskin (University of South Florida) – Epicurus’ Scientific Method and Cosmology
Sat 05 Jul, 13:20 Room 0.17 Stefan Heßbrüggen-Walter Parallel session
Ernst Cassirer
  1. Francesca Biagioli (Mediterranean Institute for Advanced Research of the Aix-Marseille University) – Duhem and Cassirer on the Symbolic Form of Physical Reality
  2. Marco Giovanelli (Universität Tübingen)– A matter of principles. Ernst Cassirer’s reading of the theory of relativity as a principle theory
Sat 05 Jul, 13:20 Room 0.72 Steffen Ducheyne Parallel session
Kantian Foundations for Exact Sciences: Beyond Euclid and Newton (Part 2)
  1. Marius Stan (organizer) (Boston College) – Kant’s Natural Philosophy and Generalized Mechanics
  2. Bennett McNulty (UC Irvine) – Chemistry in Kant’s Opus Postumum
Sat 05 Jul, 13:20 Auditorium B Katherine Dunlop Symposium
Operation and Vizualization in Physics and Psychophysics (Part 2)
  1. Nabeel Hamid (University of Pennsylvania) – S.S. Stevens, operationalism, and logical positivism
  2. Johanna Wolff (organizer) (Dept. of Philosophy, University of Hong Kong) – Pauli’s objection to Weyl and the origins of the divide between Anschaulichkeit and Beobachtbarkeit
Sat 05 Jul, 13:20 Room 1.79 Alistair Isaac Symposium
Primary Matter: From Pure Potentiality to Res Extensa and Beyond (Part 2)
  1. Christoph Lüthy (Nijmegen University) – How many types of matter for a mechanical philosophy?
  2. Dan Garber (Princeton University) – Leibniz and Materia Prima: Force and Monadic Perception
Sat 05 Jul, 13:20 Auditorium A Helen Hattab Symposium
Aristotelianism and the Early Modern Scientia: Rejected but not Forgotten (Part 1)
  1. Helen Hattab (University of Houston) – Aristoteliansm in Service of Atomism? Gorlaeus on Knowledge of Universals
  2. Lucian Petrescu (Ghent University) – Descartes’s Reappraisal of Aristotelian Demonstrative Science
Sat 05 Jul, 16:00 Auditorium B Roger Ariew Symposium
Foundations of Mathematics through its History (Part 1)
  1. Marco Panza (IHPST) Remarks on the foundation of classical geometry (from Euclid to Descartes)
  2. Paolo Mancosu (UC Berkeley) Remarks on some foundational aspects of the use of abstraction principles in the nineteenth century
Sat 05 Jul, 16:00 Room 1.79 Jessica Carter Symposium
HOPOS: Methods and Contexts (Part 1)
  1. Mary Domski (University of New Mexico) – HOPOS meets Descartes: making old problems new again (cancelled)
  2. Menahem Fisch (Tel Aviv University) – HOPOS and paradigm shifts of philosophy
Sat 05 Jul, 16:00 Auditorium A Warren Schmaus Symposium
Philosophy of Physics
  1. Nahuel Sznajderhaus (University of Leeds, UK) – An Historical and Philosophical Account of the Modal Interpretations of Quantum Mechanics
  2. Miklos Redei (London School of Economics and Political Science) – Hilbert's 6th problem and constructive quantum field theory
Sat 05 Jul, 16:00 Room 0.17 Marij van Strien Parallel session
Theories of Space between Science and Metaphysics (Part 1)
  1. Delphine Bellis (organizer) (Radboud University, Nijmegen) – Gassendi’s Theory of Space: its Genesis and some Aspects of its Reception
  2. Vincenzo De Risi (Max Planck Institute for the History of Science Berlin) – Leibniz on the Parallel Postulate and the Structure of Space
Sat 05 Jul, 16:00 Room 0.72 Edward Slovik Symposium
Aristotelianism and the Early Modern Scientia: Rejected but not Forgotten (Part 2)
  1. Marcus Adams (organizer) (University of Pittsburgh) – Materialist Mixed Mathematics: Hobbesian Optics, Natural Philosophy, and Politics
  2. Zvi Biener (University of Cinicinnati) – Substance & Property, System & Relation: Metaphysical Orthodoxy in Newton’s Rational Mechanics
Sat 05 Jul, 17:50 Auditorium B Roger Ariew Symposium
Foundations of Mathematics through its History (Part 2)
  1. Ralf Krömer (University of Wuppertal) – Category theory and matters of trust
  2. Paolo Mancosu (UC Berkeley) – Frege's Grundlagen §64 and the mathematical practice of definitions by abstraction in the nineteenth century
Sat 05 Jul, 17:50 Room 1.79 Jessica Carter Symposium
HOPOS: Methods and Contexts (Part 2)
  1. Jutta Schickore (Inidiana University, Bloomington) – HOPOS: methods and context – contextualization vs. long-term trajectories?
  2. Eric Schliesser (Ghent University) – TBA
Sat 05 Jul, 17:50 Auditorium A Warren Schmaus Symposium
Theories of Space between Science and Metaphysics (Part 2)
  1. Mihnea Dobre (University of Bucharest) – Experimental Cartesianism and the problem of space
  2. Edward Slowik (Winona State University) – Between Newton and the Neo-Kantians: The Evolution of Absolute and Relational Space in 18th and 19th Centuries
Sat 05 Jul, 17:50 Room 0.72 Delphine Bellis Symposium
KEYNOTE 2: Cristina Chimisso (Open University) – Philosophies of the normal Sat 05 Jul, 19:20 Auditorium C Elisabeth Nemeth Keynote